Hocam, Namazlarım beni korkutuyor, zevk alamıyorum..

SORU:

Rabbim, dininin tebliği yolunda yaptığınız hizmetlerden razı olsun Hocam …

Sürekli beni meşgul eden ve huzursuz olduğum ve bu durum üzere Rabbimin huzuruna çıkmaktan korktuğum bu sıkıntım için tavsiye de bulunmanızı bekliyor ve dua ediyorum..

Namazla ilgili sohbetlerinizi defalarca dinliyorum ama sanki kalbim kaskatı, imanım çok zayıf gibi namazlarım beni korkutuyor ve yüzüme vurulacak değerde olması beni bunaltıyor. Ben 5 yaşından beri namaz eğitimi alan, namazla alakalı birçok şeyi evde imam olan babamın arkasında öğrendim. İlkokulla birlikte namazla ilgili eksikliklerim olduğunda, çok büyük tepkilerle karşılaşmış, namazın ehemmiyetini böyle öğretmeye çalışan bir babanın evinde büyüdüm. Salih kimselerin namazdan aldığı menkıbelerle kendime bir dünya oluşturdum.
Onlar gibi manevi bir dünyadaymışım gibi düşünüp namazdan huşu duymaya çalıştım. Seneler böyle geçti ve ben, kıldığım namazları taklitten öteye geçirmek bir yana sade bir sorumluluk duygusu ile yapar oldum.

Şuan 30 yaşında ve 3. çocuğunu bekleyen bir anne olarak daha ne kadar bu mücadele sürecek ve ne zaman Rabbimin razı olacağını zerrece hissedebildiğim bir namazı kılmak nasip olacak? Kul olduğumu, secdede Rabbim buluştuğumuzda nasıl hissedip kalbim çarpacak? Yoksa bunlar yok mu? Namazdan beklentilerim yanlış mı benim? Olması gereken ne ve ben nerede yanlış yapıyorum? 4 yaşında kızım yanımda namaz kılarken, ona çok güzel bir şey olduğunu hissedemediğim bu duygunun edebiyatını yapıyorum ve Rabbimin, evlatlarının kalbine namaz sevgisi koyması için dua ediyorum.. Sizden de benim ve çocuklarım için dua bekliyorum. Neyi nasıl yapmam gerekiyorsa hocam bana yardımcı olun.. Bu hal üzere yaşamak, bu kadar nimet içinde hakkıyla şükür edememek vicdanen çok zor.. Ahiretimi de kuşatan bu zorluğa karşı tavsiyelerinizi bekliyorum …

 

CEVAP:

Selamünaleyküm.

Bu namaz mücadelesi hiç bitmeyecek. Tıpkı hayat gibi. Tıpkı tansiyon gibi. İnecek çıkacak, üzecek sevindirecek. Çünkü namaz hayattır.

Hayat ise baştan sona inişler çıkışlarla doludur. Sizin bu namaz sorununuzdan daha önemlisi şeytanın sizi, böyle bir yenilmişlik psikolojisine inandırmış olmasıdır. Bundan hemen tevbe edin. Siz namazı ne zannediyordunuz? Bunlar olacak ve buna rağmen kazanacaksınız. Bu da namaz cihadının bir parçasıdır, parçası! Umarım anlamışsınızdır. Zira namazı abdestle ve kıbleye yönelerek fiziki şartlarını da yirine getirmiş olarak kıldığınız sürece o namaz namazdır. Sizin aradığınız lezzet ise belki ölümünüzden iki gün önce gelecek size ve sizi o şekilde Rabbinize uçuracak. Siz şimdiden kanatlanmak isterseniz bir kayaya çarparsınız. Nitekim İblis kayasına çarpmak üzeresiniz. Aman dikkat edin. Bu iniş çıkışlarınızı da yavrunuzla sakın paylaşmayasınız!
Hamilelik döneminizde ise namaz bırakmayın sakın. Sadece farzları kılın gerekirse. Oturarak kılın. Ama asla namaz bırakmayın. İblis kayasına çarpmayın. Allah yardımcınız olsun.
Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz

Site Footer