Hocam, baba olacağım. Nereden başlamalı ve nasıl devam etmeliyim?

SORU:

Kıymetli Hocam;

Rabbim nasip ederse bir iki hafta içerisinde biri kız diğeri erkek ikiz evlatlarım dünyaya gelecek. Onları fıtratları olan İslâm üzere yetiştirmek için şimdiden gayret etmeye çalışıyoruz. Sizden de dua beklerim.
Bu vakte kadar evim bir medrese, bir mescid gibi olsun istedim. Ümmete açık olsun istedim. Bu amacım için de çok gayret ettim. Evimin dışında olan kardeşlerimle evimde yaptığımız derslerden ayrı hanımla özellikle bu gebelik sürecinde uygulamaya gayret ettiğimiz bir program oluşturduk.
Haftada bir gün Riyazu’s – Sâlihîn okuması (Orijinal Arapça lisanı ile ve şerhinden destekleyerek), haftada bir gün El-esas Fi’t-Tefsîr ağırlıklı tefsir okuması, haftada bir gün fıkıh okuması, haftada iki gün sizin birer sohbetinizin izlenip tahlilinin yapılması, ayda en az üç kitabın bitirilip bitirildikten sonra müzakeresinin yapılması ve her gün Kur’an- Kerim okuması yapmak suretiyle bir kaç aydır programımızı uygulamaya çalıştık. Devam etmeye gayret ediyoruz elhamdülillah.
Bu zamana kadar uygulamaya çalıştığımız programın amacı eşimle kendimizin ahiret saadeti için gerekli heyecanı diri tutmaya gayret etmek ve İnşaAllah doğacak olan evlatlarımızı Rabbimizin istediği şekilde yetiştirmek için altyapı oluşturmaktı.
Kıymetli Hocam;
Bu noktada size sorularım şunlar;

1-)Bu zamana kadar yapmış olduğumuz programda herhangi bir eksiklik olmuş mu, olmuşsa bu vakitten sonra neler yaparak eksikleri telafi edebiliriz?

2-)Evlatlarım doğduktan sonra onları fıtratları olan İslâm üzere yetiştirebilmek için ilk olarak nereden başlamalıyız ve nasıl devam etmeliyiz?

CEVAP:

Seni ve eşini tebrik ederim. Tekrar tekrar tebrik ederim. Ne mutlu eşine öncelikle, sonra da sana.. İkiz çocuk büyütmek nasip olacak size! Ben bile heyecanlandım. İki mümin adayı dünyaya gelecek! Şu karanlık dünyamızın aydınlatıcı nuru olsun yavruların.
Yeğenlerime dualar ederim. Onları, meleklerin rahmet ve şefkat kanatları altında büyütesiniz. Onlar da sizler de cennetlerde sabahlayasınız. İkiz demek iki cennet demektir, sakın unutmayasınız!
Ders programınızı ağır ve yoğun buldum. Çok buğday koyup az un almak gibi olur öylesi. Mesela sindire sindire sadece bir ilmihali okuyarak bir yıl geçirseniz veya sadece Riyaz okusanız daha bereketli ve etkili olurdu. Yine de nur yağmıştır evinize. Allah mübarek etsin.
Gelinimiz doğum yaptıktan sonra, Rabbimiz ona namazı bile kırk gün kadar tatil edebiliyor. Bu da demektir ki, ona bir süreliğine tatil vereceksin. Bu tatil iki türlü olacak. Birincisi dersleri önce sıfır düzeyine sonra da öncekinin beşte biri düzeyine getireceksin. Bu zaman zarfında sadece Kur’an okuması yeterli onun için. Yorgun olmadığı zamanlarda ders dinleyebilir.
İkinci olarak da, sen de okumalarına ve diğer işlerine biraz ara vereceksin ve evde ikinci anne olacaksın. Yardım et ona. Bulaşık yıka. Yemek yap. Bebeklerin erkek olanını sen yıka. Evi süpür. Onun meşguliyeti esnasında, okuduğun kitapları ona anlat. Morali kırılınca moral ver. Bilhassa gece, onun rahat uyuması için sen uyanık kal. Bunları yaparken de sakın ha, yaptıklarını dillendirmeyesin! Yap ve unut. Kendi çocuklarına ve kendi eşine yapıyorsun sonunda ve karşılığını da Rabbinden bulacaksın. Doğuran kadın, ciğerinin yarısı kopmuş bir insan gibidir. Çabuk küser, erken bağırır, ağlar, kaşlarını çatar, annesine gitmek ister, seni hırpalar, çocuklarını hem sever hem bağırır. Aldırma bunlara, erkekliğini göster sen. O günün erkekliği de bunlara tahammül etmektir. Pek çok erkek, hamile veya lohusa hanımına kızıp onu boşayarak kendisi de erkeklikten boşalmış gitmiştir. Sen Kur’an terbiyesi görmüş birisin. Bir dağı omuzlarında taşı ama sabırsızlık yapma.
Bunları yaparken asla ondan teşekkür bekleme, anne babasından da aferin umma. Yap ve unut. Bebeklerinin hatırı için de olmasın bu yaptıkların.
Neden biliyor musun? O anne olarak bir ayağı cennette olacak, sen de ona yardım ederek sayesinde bir ayağını cennete yaklaştır.
Seni de gelinimizi de tekrar tekrar tebrik ederim. Dualar ederim. Sizden ve anne adayından da dualar isterim.

Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz

Site Footer